Är du ny inom lättvikts? Börja med attkolla våra guider
  • FRAKTFRITT FRÅN 999 KR
  • BETALA SÄKERT MED KLARNA
  • 30 DAGARS ÖPPET KÖP
  • BUTIK PÅ FÖRRÅDSVÄGEN 22 UMEÅ
  • BUTIK ÖPPET TIS-TORS 11-17 / FRE 11-16
0
Varukorg

Bästa tältet för fjällvandring – Gröna Bandet

Lätta tält för fjällvandring

Vilket tält ska man välja för fjällen?

Jämför användbart utrymme, uppsättning, ventilation och packvikt för din tur. Prova tältet med liggunderlag och packning. Ett lätt vandringsstavstält och ett tunneltält kan fylla olika behov. Enkäten jämför användares erfarenheter; den verifierar inte stormtålighet eller att ett visst tält passar alla fjällturer.

Ljust blågrått X-Mid Pro-tält uppsatt på låg fjällhed vid Fálesjåhkå, strax före polcirkeln, under dramatiska moln i kvällsljus
Foto: Åsa Olsson

Tält – vanligaste märken 2026

Tält – vanligaste märken 2026
Varumärke Antal svar Snittbetyg Antal betyg
Durston 26 9,0 26
Hilleberg 20 8,6 20
Tarptent 5 8,8 5
Zpacks 4 7,5 4
Nordisk 3 10,0 3

Tält – modeller 2026

Tält – modeller 2026
Plats Modell Antal svar Snittbetyg Antal betyg
1 Hilleberg Enan 11 7,9 11
2 Durston X-Mid Pro 1 8 9,0 8
3 Durston X-Mid Pro 2+ 6 8,5 6
4 Durston X-Mid 1 3 9,0 3
5 Hilleberg Nallo 2 GT 2 10,0 2
5 Nordisk Halland 2 LW 2 10,0 2
7 Durston X-Mid 1 Solid 2 9,5 2
7 Durston X-Mid Pro 2 2 9,5 2
9 Hilleberg Rogen 2 9,0 2
10 Durston X-Dome 1+ 2 8,0 2
10 Zpacks Pivot Solo 2 8,0 2

Tält – märken år för år 2024–2026

Tält – märken år för år 2024–2026
Varumärke 2024 2025 2026 Samlat
Hilleberg 24 svar · 8,4 (24 betyg) 7 svar · 8,7 (7 betyg) 20 svar · 8,6 (20 betyg) 51 svar · 8,5 (51 betyg)
Durston 5 svar · 8,2 (5 betyg) 2 svar · 9,5 (2 betyg) 26 svar · 9,0 (26 betyg) 33 svar · 8,9 (33 betyg)
Tarptent 11 svar · 9,2 (11 betyg) 3 svar · 10,0 (3 betyg) 5 svar · 8,8 (5 betyg) 19 svar · 9,2 (19 betyg)
Zpacks 3 svar · 8,3 (3 betyg) 0 svar · – (0 betyg) 4 svar · 7,5 (4 betyg) 7 svar · 7,9 (7 betyg)
Fjällräven 6 svar · 9,7 (6 betyg) 0 svar · – (0 betyg) 0 svar · – (0 betyg) 6 svar · 9,7 (6 betyg)

Tält – modeller samlat 2024–2026

Tält – modeller samlat 2024–2026
Modell 2024 2025 2026 Totalt antal svar Samlat snittbetyg
Hilleberg Enan 8 svar · 9,3 4 svar · 9,0 11 svar · 7,9 23 8,6 (23 betyg)
Durston X-Mid Pro 1 0 svar · – 0 svar · – 8 svar · 9,0 8 9,0 (8 betyg)
Durston X-Mid Pro 2+ 0 svar · – 1 svar · 10,0 6 svar · 8,5 7 8,7 (7 betyg)
Durston X-Mid Pro 2 2 svar · 8,5 1 svar · 9,0 2 svar · 9,5 5 9,0 (5 betyg)
Hilleberg Akto 3 svar · 6,0 0 svar · – 1 svar · 10,0 4 7,0 (4 betyg)
Durston X-Mid 1 Solid 1 svar · 10,0 0 svar · – 2 svar · 9,5 3 9,7 (3 betyg)
Tarptent Stratospire 2 2 svar · 9,5 0 svar · – 1 svar · 10,0 3 9,7 (3 betyg)
Tarptent Stratospire 1 2 svar · 9,0 0 svar · – 1 svar · 10,0 3 9,3 (3 betyg)
Durston X-Mid 1 0 svar · – 0 svar · – 3 svar · 9,0 3 9,0 (3 betyg)
HMG Mid 1 1 svar · 8,0 1 svar · 9,0 1 svar · 10,0 3 9,0 (3 betyg)
Hilleberg Rogen 0 svar · – 1 svar · 9,0 2 svar · 9,0 3 9,0 (3 betyg)
Tarptent Aeon Li 3 svar · 9,0 0 svar · – 0 svar · – 3 9,0 (3 betyg)

Tält – tältfamiljer samlat 2024–2026

Tält – tältfamiljer samlat 2024–2026
Modellfamilj Antal svar Snittbetyg Antal betyg
Durston X-Mid (alla varianter) 31 9,0 31
Hilleberg Enan 23 8,6 23
Tarptent Stratospire (alla varianter) 10 9,6 10
Hilleberg Nallo / Nallo GT 8 9,0 8
Hilleberg Anjan / Anjan GT 6 8,5 6

Tält – ytterduk – betyg för hela tältet

Tält – ytterduk – betyg för hela tältet
Modellgrupp / ytterduk 2026: betyg (n) Samlat: betyg (n)
X-Mid Pro • DCF 8,9 (16) 8,9 (20)
X-Mid standard/Solid • silpoly 9,3 (6) 8,9 (9)
Stratospire standard • vävd duk 10,0 (2) 9,5 (6)
Stratospire Li • DCF 9,0 (1) 9,5 (2)
Stratospire Ultra • UltraTNT – (0) 10,0 (2)

Metod och förstahandserfarenhet

Underlagen omfattar 60 svar från 2024, 15 från 2025 och 62 från 2026: totalt 137 svar. Samma person kan återkomma mellan åren.

Listorna sorteras efter antal svar och därefter snittbetyg. Delade platser vid gränsen kan ge fler än tio modeller. Giltiga betyg 1–10 ingår; samlade snitt beräknas från enskilda betyg. Otydliga modellversioner hålls utanför modelltopplistorna.

Backpackinglight har samlat in självrapporterade förstahandserfarenheter från vandrare på Gröna Bandet. Samma person kan återkomma mellan åren. Årtalen avser enkätunderlag, inte verifierat vandringsår. Detta är inget kontrollerat produkttest eller representativt urval av alla vandrare. Backpackinglight driver undersökningen och säljer även utrustning, inklusive egna märken.

Materialgruppernas betyg gäller hela tältet. Små grupper och olika modeller gör att siffrorna inte visar att ett material i sig är bättre.

Fler topplistor

Tillbaka till toppen