Är du ny inom lättvikts? Börja med attkolla våra guider
  • FRAKTFRITT FRÅN 999 KR
  • BETALA SÄKERT MED KLARNA
  • 30 DAGARS ÖPPET KÖP
  • BUTIK PÅ FÖRRÅDSVÄGEN 22 UMEÅ
  • BUTIK ÖPPET TIS-TORS 11-17 / FRE 11-16
0
Varukorg
Ljust blågrått X-Mid Pro-tält uppsatt på låg fjällhed vid Fálesjåhkå, strax före polcirkeln, under dramatiska moln i kvällsljus
Foto: Åsa Olsson

Backpackinglight · Gröna Bandet

Tälten som följde med

Vilket tält vill du krypa in i efter ännu en dag på fjället? I del 3 tittar vi på vandrarnas val, deras betyg och skillnaden mellan ett populärt märke och en uppskattad modell. Här finns både 2026 års resultat och den samlade bilden från tre enkätunderlag.

Vilket tält tror du är vanligast?

Svaret beror på hur vi räknar. Som varumärke är Durston störst i 2026 års svar. Som enskild modell är Hilleberg Enan vanligast. Samlar vi alla varianter i en modellfamilj går förstaplatsen till Durston X-Mid. Alla tre uppgifterna stämmer, men de berättar olika saker om valen på fjället.

Det är därför vi visar märke, modellfamilj och specifik modell var för sig. För dig som ska välja tält kan ett välkänt namn vara en början. Det är först när rätt modell, storlek och version kommer fram som jämförelsen blir användbar.

En stark helhetsbild: 8,7 av 10

De 62 svaren i 2026 års Gröna Bandet-underlag ger tälten ett snittbetyg på 8,7. Hela 50 svar ger betyget 8–10, och 27 ger högsta betyg. Bara ett svar ligger under 6. Bilden är alltså övervägande positiv, även om några vandrare har betydligt sämre erfarenheter.

Stapeldiagram: fördelning av tältbetyg 2026 bland 62 svarande, snitt 8,7 och flest betyg mellan 8 och 10

Ett högt snitt säger att många varit nöjda med sitt val. Det avslöjar däremot inte varför. Betyget sammanfattar vandrarens upplevelse av tältet; det är inget separat test av exempelvis vindtålighet, kondens eller uppsättning. Därför behöver vi vara försiktiga med att tillskriva en viss konstruktion hela förklaringen.

2026: Durston och Hilleberg dominerar bland märkena

Durston nämns i 26 svar och får 9,0 i snitt. Hilleberg nämns i 20 svar och får 8,6. Därefter följer Tarptent med fem svar och 8,8, Zpacks med fyra svar och 7,5 samt Nordisk med tre svar och 10,0.

Stapeldiagram: vanligaste tältmärken 2026 med antal svar och snittbetyg, Durston och Hilleberg i topp

Nordisks höga betyg är värt att uppmärksamma, men tre betyg ska läsas som tre erfarenheter. Märkessnittet blandar dessutom olika tältmodeller. Det är användbar bakgrund när du orienterar dig, men för att bedöma tältet du själv funderar på behöver du gå vidare till modellnivån.

Modellfamiljerna visar den större bilden

Durston X-Mid samlar 24 svar 2026 och får 9,1 i snitt när alla angivna varianter räknas tillsammans. Hilleberg Enan följer med elva svar och 7,9. Anjan-familjen, Rogen-familjen och Tarptent Stratospire-familjen har vardera tre svar.

Stapeldiagram: tältmodellfamiljer 2026, Durston X-Mid flest med 24 svar och 9,1 i snitt

Familjeindelningen hjälper oss att känna igen återkommande val. Men den kan också dölja skillnader. X-Mid Pro 1 är inte samma tält som X-Mid 2 Solid, och en Stratospire Li ska inte försvinna in i en enda rad tillsammans med standardmodellerna. Därför finns modellerna redovisade separat nedan. En oklar uppgift om en Rogen-variant ingår i familjen, men hålls utanför den specifika modelltopplistan.

Topp 10 tältmodeller 2026

Topplistan sorteras efter antal svar, med snittbetyget bredvid. Hilleberg Enan är vanligast, följt av Durston X-Mid Pro 1 och X-Mid Pro 2+. Enans 7,9 bygger på elva betyg; X-Mid Pro 1 får 9,0 från åtta och Pro 2+ får 8,5 från sex.

Topp 10 modeller 2026
Placering Modell Antal svar Snittbetyg Antal betyg
1 Hilleberg Enan 11 7,9 11
2 Durston X-Mid Pro 1 8 9,0 8
3 Durston X-Mid Pro 2+ 6 8,5 6
4 Durston X-Mid 1 3 9,0 3
5 Durston X-Mid Pro 2 2 9,5 2
5 Durston X-Mid 1 Solid 2 9,5 2
5 Hilleberg Nallo 2 GT 2 10,0 2
5 Hilleberg Rogen 2 9,0 2
5 Durston X-Dome 1+ 2 8,0 2
5 Nordisk Halland 2 LW 2 10,0 2

Flera modeller delar en placering. För att tabellen ska innehålla tio modellrader väljs vid lika antal först modellen med fler svar samlat över åren, därefter används alfabetisk ordning. Zpacks Pivot Solo har också två svar och 8,0 i betyg 2026, men hamnar precis utanför de tio raderna. Listan visar vanligaste val, medan betygen visar hur nöjda de svarande varit.

Vad händer när vi samlar alla år?

I de tre huvudunderlagen finns sammanlagt 137 Gröna Bandet-svar: 60 från 2024, 15 från 2025 och 62 från 2026. Här blir Hilleberg det vanligaste märket med 51 svar och 8,5 i snitt. Durston följer med 33 svar och 8,9, och Tarptent med 19 svar och 9,2. Fjällräven och Nordisk delar femteplatsen med sex svar vardera, så båda visas i diagrammet.

Stapeldiagram: tältmärken samlat 2024–2026, Hilleberg flest med 51 svar följt av Durston och Tarptent
De vanligaste märkena: antal svar, snittbetyg och antal betyg
Varumärke 2024 2025 2026 Samlat
Hilleberg 24 svar · 8,4 (24 betyg) 7 svar · 8,7 (7 betyg) 20 svar · 8,6 (20 betyg) 51 svar · 8,5 (51 betyg)
Durston 5 svar · 8,2 (5 betyg) 2 svar · 9,5 (2 betyg) 26 svar · 9,0 (26 betyg) 33 svar · 8,9 (33 betyg)
Tarptent 11 svar · 9,2 (11 betyg) 3 svar · 10,0 (3 betyg) 5 svar · 8,8 (5 betyg) 19 svar · 9,2 (19 betyg)
Zpacks 3 svar · 8,3 (3 betyg) 0 svar · – (0 betyg) 4 svar · 7,5 (4 betyg) 7 svar · 7,9 (7 betyg)
Fjällräven 6 svar · 9,7 (6 betyg) 0 svar · – (0 betyg) 0 svar · – (0 betyg) 6 svar · 9,7 (6 betyg)
Nordisk 3 svar · 8,0 (3 betyg) 0 svar · – (0 betyg) 3 svar · 10,0 (3 betyg) 6 svar · 9,0 (6 betyg)

Samlade 137 svar är inte 137 unika personer. 2024 bygger på 60 svar, 2025 på 15 och 2026 på 62.

Det samlade snittet räknas från de giltiga enskilda betygen. Ett år med många svar väger därför tyngre än ett år med få. Vi tar inte ett enkelt medelvärde av tre årsmedelbetyg.

De fem vanligaste tältfamiljerna, samlat 2024–2026
Modellfamilj Antal svar Snittbetyg Antal betyg
Durston X-Mid (alla varianter) 31 9,0 31
Hilleberg Enan 23 8,6 23
Tarptent Stratospire (alla varianter) 10 9,6 10
Hilleberg Nallo / Nallo GT 8 9,0 8
Hilleberg Anjan / Anjan GT 6 8,5 6

Märkes- och familjerader kan innehålla oklara varianter som inte ingår i de specifika modelltopplistorna.

Även på familjenivå finns olika bilder: X-Mid är vanligast samlat, medan Stratospire-familjen får 9,6 från tio betyg. Enan har 8,6 samlat jämfört med 7,9 i 2026 års svar. Skillnaden väcker frågor, men vi kan inte avgöra om den beror på turernas förhållanden, förväntningar, tältens skick eller vilka personer som svarat.

Topp 10 specifika modeller – samlat 2024–2026

Topp 10 modeller samlat 2024–2026
Placering Modell Antal svar Snittbetyg Antal betyg
1 Hilleberg Enan 23 8,6 23
2 Durston X-Mid Pro 1 8 9,0 8
3 Durston X-Mid Pro 2+ 7 8,7 7
4 Durston X-Mid Pro 2 5 9,0 5
5 Hilleberg Akto 4 7,0 4
6 Durston X-Mid 1 3 9,0 3
6 Durston X-Mid 1 Solid 3 9,7 3
6 HMG Mid 1 3 9,0 3
6 Hilleberg Nallo 2 GT 3 8,7 3
6 Hilleberg Rogen 3 9,0 3

Även här innehåller tabellen tio modellrader. Flera modeller har lika många svar; vid lika antal används alfabetisk ordning. Otydliga uppgifter om storlek eller version ligger kvar i märkes- och familjesammanställningarna men tas inte med som säkert identifierade modeller.

En tydlig förskjutning i vilka märken som nämns

Durston förekommer i cirka 8 procent av svaren 2024, 13 procent 2025 och 42 procent 2026. Hilleberg förekommer i 40, 47 respektive 32 procent. Tarptent går från 18 och 20 procent till 8 procent.

Diagram: andel svar per tältmärke år för år 2024–2026, Durston ökar och Tarptent minskar

Det här är en tydlig förändring inom våra enkätunderlag. Den visar inte försäljning eller marknadsandelar bland alla som går Gröna Bandet. Särskilt 2025 års 15 svar är ett litet underlag. Vi kan heller inte räkna ut en utveckling i faktisk tältvikt utifrån märkesnamnen: där behövs jämförbara vikter och säkert identifierade versioner.

DCF eller vävd duk – vad säger betygen?

För X-Mid går det att göra en avgränsad jämförelse mellan namngivna Pro-modeller med DCF-ytterduk och namngivna standard-/Solid-modeller med silpoly. År 2026 får Pro-gruppen 8,9 från 16 betyg och silpolygruppen 9,3 från sex. Samlat över åren får båda grupperna 8,9. Två otydligt angivna X-Mid-varianter 2026 hålls utanför just denna jämförelse.

Diagram: betyg för X-Mid Pro i DCF jämfört med X-Mid standard/Solid i silpoly, 2026
Materialgrupper: betyg för hela tältet, inte separat materialtest
Modellgrupp / ytterduk 2026: betyg (n) Samlat: betyg (n)
X-Mid Pro • DCF 8,9 (16) 8,9 (20)
X-Mid standard/Solid • silpoly 9,3 (6) 8,9 (9)
Stratospire standard • vävd duk 10,0 (2) 9,5 (6)
Stratospire Li • DCF 9,0 (1) 9,5 (2)
Stratospire Ultra • UltraTNT – (0) 10,0 (2)

Pro 1/2/2+ räknas som DCF-ytterduk. Namngivna X-Mid standard/Solid 1/2 räknas som silpoly. Stratospire standard kallas vävd duk eftersom årsmodellerna inte är verifierade. Li är DCF och Ultra redovisas separat.

För Stratospire får standardmodellerna 10,0 från två betyg 2026 och Li får 9,0 från ett. Samlat har standardgruppen och Li båda 9,5; Ultra har 10,0 från två betyg. Vi kallar standardgruppen vävd duk eftersom årsmodell och exakt väv inte är säkert angivna i svaren. Ultra redovisas separat och räknas inte som DCF.

Det går alltså inte att utse ett vinnande material här. Olika modeller, storlekar och användare jämförs, och underlaget är litet. Betygen gäller hela tältupplevelsen, inte ett isolerat prov av ytterduken.

Ta med dig frågorna när du väljer tält

Resultaten ger flera bra kandidater att titta närmare på. Nästa steg är att fundera över din egen användning: hur mycket plats du behöver, hur du vill sätta upp tältet, var packningen ska ligga och vilka kompromisser du är beredd att bära med dig. En modell med många nöjda användare är intressant. Det är fortfarande du som ska trivas i den, kväll efter kväll.

Så läser du underlaget

Årtalen avser våra enkätunderlag och är inte verifierade vandringsår för varje svar. I 2026-underlaget ingår både hel- och etappvandrare. Samma person kan återkomma mellan undersökningarna; 137 svar betyder därför inte 137 unika personer. Ett märke eller en familj räknas en gång per svar, men ett svar kan nämna flera tält. Vid tältbyte kan samma kategoribetyg gälla flera modeller. Endast giltiga betyg 1–10 ingår i snitten. Undersökningen bygger på självrapporterade erfarenheter och är inget jämförande laboratorietest.

Materialuppgifterna är kontrollerade mot tillverkarna Durston och Tarptent. Svarens årsmodeller är inte alltid kända.

Gröna Bandet 2026: Vad fungerade hela vägen?

  1. 01Vad fungerade på Gröna Bandet? Helhetsbilden och de viktigaste lärdomarna.
  2. 02Ryggsäcken och packvikten.
  3. 03Tälten som följde med.
  4. 04En god natts sömn: sovsäckar, quiltar och liggunderlag.
  5. 05Regnet avslöjar utrustningen.
  6. 06Skorna som bar hela vägen.
  7. 07Köket och de små detaljerna.

Topplistor 2026

Se alla packlistor och skapa din egen

Packlistor för Vita och Gröna Bandet ↗

Guider

Praktiska guider för planering, packning och vardagen på leden.

Tillbaka till toppen