Är du ny inom lättvikts? Börja med attkolla våra guider
  • FRAKTFRITT FRÅN 999 KR
  • BETALA SÄKERT MED KLARNA
  • 30 DAGARS ÖPPET KÖP
  • BUTIK PÅ FÖRRÅDSVÄGEN 22 UMEÅ
  • BUTIK ÖPPET TIS-TORS 11-17 / FRE 11-16
0
Varukorg
Vandrare med ryggsäck och vandringsstavar står på en sten och blickar ut över en fjälldal med ett flätat vattendrag

Backpackinglight · Gröna Bandet

Ryggsäcken och packvikten

Vandrarnas val, betyg och lärdomar från Gröna Bandet. Ryggsäcken ska rymma allt du behöver och kännas bra även när matpåsen är som tyngst. Men hur stora säckar väljer Gröna Bandet-vandrarna, vad väger packningen och hur nöjda är de? I del två tittar vi närmare på årets svar och de samlade ryggsäcksresultaten från undersökningarna 2024–2026. Här finns både erfarenheterna och statistiken: 2026 års resultat, topplistor över specifika modeller och en sammanställning av alla tre underlag. Listorna visar de vanligaste valen bland de svarande. Betygen ger en bild av deras nöjdhet, men är inget jämförande produkttest.

2026 i korthet

I 2026 års underlag finns 62 svar om Gröna Bandet. Ryggsäckarna får 8,5 av 10 i snitt, och 52 av 62 svarande ger betyget åtta, nio eller tio. 41 av 62 anger en ryggsäck på 40–60 liter. Det vanligaste packviktsintervallet är 8–10 kilo utan mat och bränsle, med 26 svar.

40–60 liter är det vanligaste valet

Ryggsäcksvolymen varierar från högst 30 liter till 70–80 liter. Flest svar finns i intervallet 50–60 liter: 26 personer. Ytterligare 15 anger 40–50 liter. Tillsammans motsvarar det ungefär två tredjedelar av gruppen.

Stapeldiagram: ryggsäcksvolym bland 62 svarande 2026, flest i 50–60 liter (26) och 40–50 liter (15)

Det är ett användbart riktmärke när du jämför din packning med andras. Hur mycket plats just du behöver beror på hur skrymmande utrustningen är och hur mycket mat du ska bära mellan påfyllningarna. En liten utrustningsvikt behöver inte betyda en liten packvolym.

I fritextsvaren finns just den påminnelsen: prova ryggsäcken med all utrustning och mat, och tänk på volymen också. Att provpacka för den längsta matetappen ger ett bättre beslutsunderlag än att bara jämföra den tomma säckens literangivelse.

Vad vägde packningen?

21 av 62 svarande anger högst sju kilo, 26 anger åtta till tio kilo och 15 anger elva kilo eller mer. Frågan gäller ryggsäcken med innehåll, utan mat och bränsle. Deltagarna fick uppskatta vikten om de inte visste exakt.

Stapeldiagram: packvikt utan mat och bränsle 2026 – högst 7 kg 21 svar, 8–10 kg 26 svar, 11 kg eller mer 15 svar

Vi använder därför begreppet packvikt utan mat och bränsle i den här artikeln. Det är måttet som efterfrågades i enkäten. Mat och bränsle behöver sedan läggas till när du bedömer hur säcken faktiskt känns att bära.

Lättast packning får högst snitt, men bilden har nyanser

Gruppen med högst sju kilos packvikt ger ryggsäcken 8,7 i snitt. Gruppen på åtta till tio kilo ligger på 8,3 och gruppen på elva kilo eller mer på 8,4. Den lättaste gruppen är alltså mest nöjd med ryggsäcken, men betyget sjunker inte steg för steg med ökande vikt.

För utrustningen som helhet ser fördelningen annorlunda ut: 8,6, 8,4 respektive 8,1. Här har vi först räknat fram varje persons snitt av tillgängliga utrustningsbetyg och sedan gruppens snitt. Det måttet omfattar även exempelvis tält, sovutrustning, kök, skor och regnplagg.

Diagram: snittbetyg för ryggsäck och för hela utrustningen per packviktsgrupp 2026

Resultatet visar ett samband i just den här gruppen. Det säger inte att en lättare packning i sig orsakar högre nöjdhet. Erfarenhet, val av utrustning, passform och turens förutsättningar kan också spela in.

Topplista ryggsäckar 2026: varumärken

Durston är det vanligast nämnda ryggsäcksmärket i årets underlag, med tio svar och 9,3 i snitt. Osprey följer med åtta svar och 8,6. Bonfus, Hyperlite Mountain Gear (HMG) och Lundhags har sex svar vardera.

Stapeldiagram: vanligaste ryggsäcksmärken 2026 med antal svar och snittbetyg, Durston flest med tio svar

Ett varumärkessnitt kan samla flera modeller och storlekar. Det är därför viktigt att också titta på den specifika modell som intresserar dig. Ett högt eller lågt märkesbetyg beskriver de svar som kommit in, inte hela tillverkarens sortiment.

Topp 10 specifika modeller 2026

Durston Kakwa 55 har flest tydligt identifierade modelluppgifter: åtta svar och 9,5 i snitt. Två ytterligare svar anger Kakwa utan volym. De ingår i Durstons märkesresultat, men vi antar inte att de också avser 55-litersmodellen.

Topp 10 modeller 2026
Placering Modell Antal svar Snittbetyg Antal betyg
1 Durston Kakwa 55 8 9,5 8
2 Bergans Helium W55 2 8,0 2
2 HMG Southwest 70 2 9,0 2
2 Exped Thunder 50 2 6,0 2
2 Lundhags Padje Light 60 2 9,0 2
6 Bonfus Framus 58 1 8,0 1
6 Bergans Helium 55 1 10,0 1
6 Montane Trailblazer 28 1 7,0 1
6 Zpacks Arc Haul Ultra 50 1 10,0 1
6 Bonfus Aeros 55 1 8,0 1

Listan sorteras efter antal svar, inte efter högsta betyg. Flera modeller har samma antal. För att visa tio modellrader väljer vi vid lika antal först modellen med flest uppgifter i det samlade underlaget och därefter alfabetiskt. Det innebär att ytterligare modeller kan dela den sista placeringen.

Underlaget för en enskild modell kan vara litet. Ett enda toppbetyg är en persons erfarenhet. Vid byte mellan två ryggsäckar kan samma enkätbetyg också gälla båda säckarna, vilket förekommer i materialet.

Samlad topplista 2024–2026: varumärken

När alla tillgängliga ryggsäcksunderlag räknas ihop ändras ordningen. HMG har flest svar totalt, 14. Durston och Osprey har elva vardera, följt av Bonfus med tio och Bergans med nio.

Stapeldiagram: ryggsäcksmärken samlat 2024–2026, HMG flest med 14 svar

Den historiska ryggsäcksstatistiken bygger på en matchad uppföljning med 28 svar kopplade till 2024-underlaget, 15 svar från 2025 och 62 från 2026. Det blir 105 svar över de tre underlagen. Samma person kan ha svarat flera år, och antalet ska därför inte läsas som 105 unika vandrare.

Märkena år för år

Antal svar, snittbetyg och antal giltiga betyg för de fem vanligaste märkena totalt
Varumärke 2024¹ 2025 2026 Samlat
HMG 5 svar · 9,3 (3 betyg) 3 svar · 8,3 (3 betyg) 6 svar · 9,2 (6 betyg) 14 svar · 9,0 (12 betyg)
Durston 1 svar · 9,0 (1 betyg) 0 svar · – (0 betyg) 10 svar · 9,3 (10 betyg) 11 svar · 9,3 (11 betyg)
Osprey 2 svar · 8,5 (2 betyg) 1 svar · 7,0 (1 betyg) 8 svar · 8,6 (8 betyg) 11 svar · 8,5 (11 betyg)
Bonfus 1 svar · – (0 betyg) 3 svar · 9,7 (3 betyg) 6 svar · 8,7 (6 betyg) 10 svar · 9,0 (9 betyg)
Bergans 3 svar · 7,3 (3 betyg) 2 svar · 7,0 (2 betyg) 4 svar · 9,0 (4 betyg) 9 svar · 8,0 (9 betyg)

¹ 2024 bygger på ryggsäcksuppföljningen med 28 matchade svar. Senare underlag: 15 och 62 svar.

Tabellen visar de fem vanligaste märkena totalt. Varje årskolumn visar antal svar, snittbetyg och antal giltiga betyg. Årens olika urval och storlek gör att förändringar i antal inte automatiskt visar hur hela marknaden har utvecklats.

Topp 10 specifika modeller: alla underlag tillsammans

Durston Kakwa 55 har nio svar totalt och 9,4 i samlat snitt. Bergans Helium W55 följer med sex svar och 7,3, och HMG Southwest 70 har fyra svar och 8,5. Sammanställningen ger fler erfarenheter för vissa modeller, men många har fortfarande få omdömen.

Topp 10 modeller samlat 2024–2026
Placering Modell Antal svar Snittbetyg Antal betyg
1 Durston Kakwa 55 9 9,4 9
2 Bergans Helium W55 6 7,3 6
3 HMG Southwest 70 4 8,5 4
4 Bonfus Framus 58 3 9,0 2
5 Bergans Helium 55 2 9,0 2
5 Exped Lightning 60 2 4,5 2
5 Exped Thunder 50 2 6,0 2
5 HMG Unbound 55 2 9,5 2
5 Lundhags Padje Light 60 2 9,0 2
5 Montane Trailblazer 28 2 7,5 2

Det samlade betyget räknas från samtliga giltiga originalbetyg för samma modell. Årsmedelvärdena väger alltså inte lika tungt om antalet betyg skiljer sig. Även antal giltiga betyg visas, eftersom en modell kan vara nämnd utan att ha fått ett betyg.

Går packningen mot lägre vikt?

I 2024-underlaget anger 20 av 60 svarande högst sju kilo utan mat och bränsle. I 2025-underlaget är det nio av 15 och i 2026-underlaget 21 av 62. Andelen är därmed ungefär 33, 60 respektive 34 procent.

Diagram: andel svarande med högst 7 kg packvikt 2024, 2025 och 2026

Det ger ingen entydig utveckling mot lättare packning i de här tre urvalen. Gruppen från 2025 är liten och har en annan viktfördelning. Vi kan beskriva vad de svarande använde, men bör vara försiktiga med att kalla skillnaderna en generell trend.

Lärdomarna bakom siffrorna

I fritextsvaren finns råd om att väga utrustningen, testa hela packningen med mat och skicka hem sådant som inte behövs. Det finns också önskemål om en ryggsäck som inte blir blöt och tung. Vi återger dessa som deltagarnas erfarenheter, inte som en rangordning av de vanligaste problemen.

Inför ditt eget val är det värt att undersöka hur säcken sitter med realistisk last, om höftbälte och rygglängd passar och om du når sådant du behöver under dagen. Tänk också igenom hur packningen hålls torr och hur mycket plats som finns kvar när maten är nedpackad.

En ryggsäck som passar din utrustning och din kropp är lättare att bedöma efter en provtur än genom enbart vikt, liter och ett snittbetyg. Använd topplistorna för att hitta alternativ att undersöka närmare och deltagarnas erfarenheter för att formulera dina egna frågor.

Om underlaget

Årets resultat bygger på 62 Gröna Bandet-svar i enkätunderlaget 2026: 35 gäller hela bandet, 26 etapper och ett saknar omfattning. Årtalet avser underlaget och är inte verifierat vandringsår för varje svar. Upprepade svar har hanterats enligt den tidigare genomgången av exporten.

Samlad statistik över ryggsäcksmärken och modeller bygger på 28 matchade uppföljningssvar kopplade till 2024 samt 15 och 62 svar från 2025 och 2026. Historisk packvikt hämtas däremot ur huvudenkäterna, med 60, 15 och 62 svar. Underlagen är inte representativa stickprov av alla Gröna Bandet-vandrare.

Varje märke eller modell räknas högst en gång per svar, men flera använda säckar kan finnas i samma svar. Endast giltiga betyg på skalan 1–10 ingår i snitten. Otydliga modellversioner och volymer ingår i märkesstatistiken men hålls utanför de specifika modelltopplistorna. Samlade topplistor sorteras efter totalt antal svar och därefter alfabetiskt vid lika antal.

Gröna Bandet 2026: Vad fungerade hela vägen?

  1. 01Vad fungerade på Gröna Bandet? Helhetsbilden och de viktigaste lärdomarna.
  2. 02Ryggsäcken och packvikten.
  3. 03Tälten som följde med.
  4. 04En god natts sömn: sovsäckar, quiltar och liggunderlag.
  5. 05Regnet avslöjar utrustningen.
  6. 06Skorna som bar hela vägen.
  7. 07Köket och de små detaljerna.

Topplistor 2026

Se alla packlistor och skapa din egen

Packlistor för Vita och Gröna Bandet ↗

Guider

Praktiska guider för planering, packning och vardagen på leden.

Tillbaka till toppen